LUCENTIS 10MG/ML INJ SOL 1X0,23 ML III

Zobrazit lékovou formu
Konzultovat lék s odborníkem

Jaký je maximální doplatek na lék LUCENTIS?

Pokud přispívá pojišťovna, maximální doplatek je 0,00 Kč. Maximální cena v lékárně je 7 818,94 Kč. Lékárna může lék poskytnout za nižší cenu. Za vyšší ne.

Má lék stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění?

Lék, jehož použití je s ohledem na veřejný zájem účelné koncentrovat do specializovaných pracovišť dle § 15 odst. 10 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Lék je hrazen jako ZÚLP a to pouze z pracoviště, které má smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Má lék LUCENTIS stanoven započitatelný doplatek?

Ne, tento lék nemá započitatelný doplatek.

Kolik pojišťovna zaplatí za jedno vydané balení léku s úhradou pojišťovny?

7 818,94 Kč.

Hradí pojišťovna v některých případech vyšší částku?

Ne, lék nemá zvýšenou úhradu.

Má lék indikační omezení?

1. Přípravek je hrazen v terapii vlhké formy věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) za předpokladu splnění všech následujících kritérií: pacienti s prokázanou neovaskulární VPMD, vstupní zraková ostrost v rozmezí 6/9-6/60, u monokulárních pacientů 6/9-6/96, známky aktivity CNV léze na OCT a/nebo FAG, rozsah léze maximálně 9 DA, rozsah případného submakulárního krvácení maximálně 50 % léze. Léčba se ukončí, pokud je zraková ostrost pacienta horší než 6/96 nebo v případě, že na základě anatomického nálezu v makule nelze očekávat další efekt léčby (žádné známky aktivity onemocnění, jizva, geografická atrofie RPE).
2. Přípravek je hrazen v léčbě poškození zraku způsobeného diabetickým makulárním edémem u nemocných s DM 1. typu nebo 2. typu, u nichž je hodnota glykovaného hemoglobinu při zahájení léčby nižší než 100 mmol/mol. Vylučujícím kritériem jsou pokročilé komplikace proliferativní formy diabetické retinopatie. Léčba je zahájena u pacientů s diabetickým makulárním edémem, který je příčinou zhoršení vízu v rozmezí 6/9-6/96. Centrální tloušťka sítnice dle OCT je 300 mikrometrů a více. Léčba je ukončena, pokud na základě klinického nálezu nelze očekávat další efekt léčby.
3. Přípravek je hrazen u pacientů s kmenovou nebo větvovou okluzí centrální retinální žíly komplikovanou makulárním edémem a poklesem zrakové ostrosti v případě, že změny v makule nejsou ireverzibilního charakteru. Vylučujícím kritériem léčby je infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda v časovém intervalu do 3 měsíců zpět. Visus pacienta musí být v rozmezí 6/12-6/120, centrální tloušťka sítnice 250 mikrometrů a více. Léčba je ukončena, jestliže nenastane zlepšení zrakové ostrosti po podání prvních tří injekcí, dále při poklesu zrakové ostrosti pod 6/120 nebo pokud na základě klinického nálezu nelze očekávat další efekt léčby.
4. Přípravek je hrazen v léčbě poškození zraku způsobeného choroidální neovaskularizací (CNV) sekundární k patologické myopii (PM) potvrzené dle klinického očního vyšetření a OCT a/nebo FAG u pacientů, kteří:
a) splňují kritéria vysoké myopie (větší než - 6 dioptrií sférické ekvivalence) nebo mají předozadní délku oka větší nebo rovnou 26 mm nebo vykazují změny na zadním pólu charakteristické pro patologickou myopii a zároveň
b) dochází u nich k aktivnímu prosakování v důsledku CNV léze a je u nich přítomna intraretinální nebo subretinální tekutina nebo nárůst centrální tloušťky sítnice (CRT) a zároveň
c) mají zrakovou ostrost v rozmezí 20/32 - 20/320, s lokalizací léze subfoveálně, případně juxtafoveálně / extrafoveálně / při hranici papily zrakového nervu, vždy s postižením centrální makulární oblasti.
V případě podání anti-VEGF v kombinaci s fotodynamickou terapií, není anti-VEGF léčba hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Léčba je hrazena do vymizení příznaků aktivity onemocnění. Léčba je znovu zahájena, když sledování pacienta ukáže objevení se příznaků aktivity onemocnění (aktivní CNV léze) za předpokladu splnění výše uvedených kritérií. Léčba se ukončí, pokud na základě klinického nálezu nelze očekávat další efekt léčby.
5. Přípravek je hrazen v léčbě poškození zraku způsobeného choroidální neovaskularizací (CNV) u onemocnění oka ze vzácných příčin. Jedná se o pacienty se vstupní nejlépe korigovanou zrakovou ostrostí v rozmezí 24 až 83 písmen (ETDRS). Léčba je hrazena do vymizení příznaků aktivity onemocnění. Léčba je znovu zahájena, když sledování pacienta ukáže objevení se příznaků aktivity onemocnění (aktivní CNV léze) za předpokladu splnění výše uvedených kritérií. Léčba se ukončí, pokud na základě klinického nálezu nelze očekávat další efekt léčby.

Je dostupný bez lékařského předpisu?

Ne, lék nelze získat bez receptu.

Lékař s jakou specializací může lék LUCENTIS předepsat?

Předepsání není podmíněno lékařskou specializací.

Jeké je složení léku LUCENTIS?

Ranibizumab (10 mg), neznámá látka s kódem 16191, monohydrát histidin-hydrochloridu, histidin, polysorbát 20, voda pro injekci (1 ml). Další informace o složení lze nalézt v SPC, bod 6.1.

Kde najdu informace o správném užívání léku?

Jaké léky jsou podobné léku LUCENTIS?

Lék je v ATC skupině S01LA04 - RANIBIZUMAB. Léky se stejnou účinnou látkou naleznete zde.

Kdo vyrábí lék LUCENTIS?

Novartis Europharm Limited, Dublin (IRL)

Je lék ve výpadku?

Poslední hlášení od výrobce pochází z 10. 3. 2025. Výroba byla ukončena s platností od 30. 6. 2025. Výrobce jako potenciální náhradu uvádí léky s kódem:

Jaký je unikátní kód pro lék LUCENTIS?

Lék má kód 0210255. Podrobnosti o kódu naleznete zde.

Kolik balení léku LUCENTIS se v minulosti vydalo na recepty na území ČR?

Zobrazit spotřebu léku na recept

Kolik balení léku LUCENTIS se v minulosti vydalo na žádanky na území ČR?

Zobrazit spotřebu léku na žádanky

PODOBNÉ PŘÍPRAVKY:

Poslední aktualizace stránky proběhla 05. 04. 2025

cross-circle