Lékárny a eshopy nabízejí zdánlivě podobné přípravky, které však mají v závislosti na zvoleném registračním postupu velmi odlišné možnosti propagace, popisu případných zdravotních účinků a dokonce i požadavky na kvalitu a obsah v přípravcích může být velmi odlišný.
Nejdůvěryhodnější skupina, často bývá zaměňována s veškerými přípravky v lékárnách. Výrobce musí před jejich uvedením na trh vypracovat podrobný text o jejich složení včetně pomocných látek, dávkování a způsobu vylučování z těla včetně vylučování u pacientů se sníženou funkcí ledvin nebo jater. Použitím léčivého přípravku ovšem nelze garantovat jejich pozitivní účinek.
Z právního hlediska se jedná o potraviny. Z toho plynou omezení stran možností propagace. Výrobci doplňků stravy mohou až na výjimky uvádět pouze udržovací funkci v zásobování lidského těla. Kupříkladu doplněk stravy s obsahem selenu, zinku a vitamínu E se může propagovat slovy "přispívají k normální funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem" ale léčivý přípravek Zinkorot lze doporučovat přímo k léčbě nachlazení nebo při pomalém hojení ran. Doplňky stravy nepodléhají registraci v pravém slova smyslu. Před uvedením na trh musí distributor doručit text etikety na Ministerstvo zemědělství. Podrobnosti o doplňcích stravy lze nalézt zde.
Zdánlivě nesouvisející skupina, výrobce kosmetiky však může vědomě i nevědomě vzbuzovat u spotřebitele zdání, že se jedná o léčivý přípravek. Historicky se na českém trhu objevovala například lízátka s CBD označená jako kosmetické přípravky.
Podrobněji je tato problematika zpracována Národním zdravotnickým informačním portálem zde:
Jak rozeznat léčivé přípravky, zdravotnické prostředky, ... | NZIP